JULINKA z.s.
Police nad Metují
9.-10. listopadu 2024 |
Milé sazečky a sazeči, přispěli jsme k zádrži vody a krajinotvorbě a vysázeli další alej na pastvinách
biofarmáře Radka Kříže ve Vižňově. Vysadili jsme cca 45 velkých stromů (dub, lípa, javor) a dále cca 45 různých ovocných stromů.
8. září 2024 | hřiště Žďár nad Metují
Dali jsme si sraz na fotbalovém hřišti ve Žďáře, abychom se tradičně a důstojně rozloučili s právě končícím létem.
Podobně jako v předchozích letech se nás sešlo několik desítek, včetně zahraniční posily žďárského týmu - Lionela z Belgie.
Rozšířil tak řady naši mnohonárodnostní party (CZ, PL, PT, UK, CND) a svým hlasem podpořil i následnou francouzskojazyčnou zpěváckou sekci.
Samotný zápas začal pro Žďár velmi nadějně – po pár minutách využil Janusz situace a po vzoru Patrika Schicka poslal míč z půle hřiště do polické branky.
Tím se ale žďárská převaha skončila a po vyrovnávací brance se do vedení dostala Police. Ta pak už měla více štěstí až do konce utkání,
které se skončilo jejím vítězstvím 4:2. Hráčem zápasu byl vyhlášen Zomba za své neuvěřitelné zákroky v brance,
za které by se nemusel styděl ani hvězdný Petr Čech či evropský šampión Ivo Viktor.
17. července 2024 |
Spolek Julinka byl pozván na setkání místních hybatelů s panem prezidentem Petrem Pavlam.
Za Julinku se do Lán vydala Ester Korandová, panu prezidentovi představila naše aktivity a navázala kontakty s dalšími aktivními lidmi z regionu.
25. července 2024 | Jedno prázdninové odpoledne se na rozkvetlém poli za radešovským Statkem Tilia sešlo 8 dobrovolnic a dobrovolníků,
aby ekofarmářům Marthě a Radkovi (alias Křižákovi) pomohli v jejich experimentálním projektu - pustili se do sklizně (a sušení) květu měsíčku lékařského,
který bude základem lahodných čajových směsí. Akce měla velký úspěch, a to i díky vynikajícímu občerstvení z domácí zahrádky, které Martha připravila.
22. - 24. března 2024 | Mezinárodní festival filmů o lidských právech, který pořádá společnost Člověk v tísni.
Jeden svět v Polici nad Metují má za sebou další skvělý ročník!
Na konci března proběhl v Polici nad Metují již 13. ročník Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět. Díky němu se ve dnech 22. až 24. března proměnilo Kolárovo divadlo ve festivalové centrum, kde se potkávají všichni, kterým nejsou lhostejná lidská práva, ale i další společenská témata.
Po loňském čtyřdenním ročníku, během něhož se konal také benefiční koncert Police Symphony Orchestra, jsme se rozhodli letos trochu uskromnit a festival běžel „pouze“ od pátku do neděle. I tak se do jeho programu vešlo 11 dokumentů, 8 pofilmových debat, 3 výstavy, nabídka filmů ve virtuální realitě, 1 projekce v Broumově, sítotisková dílna a skvělá festivalová kavárna, která oživila foyer a nabídla návštěvníkům výborné občerstvení, a především možnost posedět si před filmy i po nich.
Největší ohlas měly letos dokumenty Tady Havel, slyšíte mě, který přitáhl do kina více než 80 diváků, a zahajovací film letošního polického ročníku Hranice Evropy. Téma špatně placené práce, které na vlastní kůži zaznamenala novinářka Saša Uhlová, přivedlo do publika rovněž více než 70 diváků, kteří následně debatovali jak se Sašou Uhlovou, tak s režisérkou Apolenou Rychlíkovou.
Mezi další nejnavštívenější snímky patřil dokument Proti větru o sexuálním zneužívání ve vrcholovém sportu a obtížně vymahatelné spravedlnosti, dokument Neviditelný národ o složité situaci Tchai-wanu na mezinárodním poli, napínavý snímek o uprchlících ze Severní Koreje Útěk z Utopie či hraný film Agnieszky Holland Hranice, který přináší svědectví o událostech na bělorusko-polské hranici.
Skvělé debaty
Pokud bychom měli vybrat jednu věc, která se letos na Jednom světě vážně povedla, byly by to pofilmové debaty. Naše pozvání totiž letos z přijal zakladatel Jednoho světa, programový ředitel Prague Civil Society a lidskoprávní aktivista Igor Blaževič. Ten debatoval spolu s novinářkou a analytičkou projektu Sinopsis Kateřinou Procházkovou na téma situace na Tchai-wanu a čínské hrozbě a nutno říct, že poselství této debaty nutně vedlo k zamyšlení nad celosvětovou bezpečnostní situací.
Skvělou debatu pak diváci zažili s novinářkou Týdeníku Respekt Silvií Lauder, která svým nezaměnitelným stylem debatovala na téma sexuálního zneužívání, a diskuse s ní pokračovala ještě dále po skončení ve foyer divadla. Neméně přínosné však byly i ostatní debaty s dalšími skvělými hosty – ať už to byl Petr Tůma ze Suchého Dolu, který přispěl svými zkušenostmi z Izraele na téma palestinsko-izraelského soužití, polská dobrovolnice Anna Chełmińská k filmu Hranice či psycholog Jakub Staněk, který do Police vážil cestu až z Českých Budějovic a rozšířil obzory starší generace o problematiku hraní počítačových her a jejich vlivu na psychiku.
Zřejmě nejdojemnější debata pak byla na úplný závěr Jednoho světa, kdy Marie Hornychová debatovala s autorkami filmu Moje nová tvář. Ten přinesl silný příběh ženy Martiny, kterou její bývalý přítel polil obličej kyselinou, navždy jí znetvořil tvář a připravil o zrak, ona přesto projevila obrovskou vůli a pozitivní přístup k životu. Polické publikum jí na závěr debaty sepsalo osobní vzkaz, v němž vyjádřilo velkou podporu.
Jeden svět na školách
Festival Jeden svět nejsou jen projekce pro veřejnost. Každoročně se po skončení v kině vydává festival ještě za žáky základních a studenty středních škol. Jsou pro ně určeny pásma krátkých dokumentů a hodinové verze festivalových snímků v rámci programu Jeden svět na školách. Naši moderátoři poté s dětmi a studenty rozvíjejí daná témata v debatách. Děti se tak nejen dozvídají o tom, jak žijí lidé a děti jinde na světě, jaká témata řeší, ale především se učí formulovat a projevit veřejně svůj názor. Cílem dokumentů je také měnit stereotypní názory na to, s čím se děti běžně setkávají, ať už je to obezita, genderová vyhraněnost ve sportu, tělesné postižení, problémy v rodinách a další. Vedou je i k ekologickému a citlivému přístupu k planetě a světu vůbec.
Zatímco v předchozích letech se do programu JSNS zapojovala většina škol v regionu a my jsme průměrně promítali dokumenty pro 1000 až 1200 dětí a studentů, v letošním roce se škol zapojilo jen málo. Je škoda, že například polická či teplická ZŠ se do programu nezapojily, přestože se festival koná tak blízko a naši moderátoři jsou zvyklí jezdit přímo do škol. Naopak zájem se drží v menších školách jako je Žďár nad Metují, Bukovice, Žďárky i ve velkých základkách v Hronově a Velkém Poříčí. Tradičně se také zapojuje Gymnázium Broumov, v němž studenti měli letos příležitost doplnit si informace o dění v Bělorusku a následně na toto téma debatovat.
Děkujeme!
Závěrem bychom rádi poděkovali všem, kteří se do letošního Jednoho světa zapojili anebo nás podpořili – městu Police nad Metují, Pellyho domům, Muzeu Merkur za zapůjčení židlí a rámů, ZUŠ v Polici nad Metují za skvělou výstavu, kterou připravili na téma snímku Můj neslyšící bratr žáci výtvarného oboru, Diakonii Broumov a Střední průmyslové škole Otty Wichterleho za trička a sítotiskovou dílnu, mateřskému centru MaMiNa za hlídaní dětí, Agentuře pro rozvoj Broumovska za zapůjčení brýlí pro VR, společnostem Hobra Školník, Hauk, Z-TRADE, Urbanic Haus, Microtherm a Železářství Soukup za finanční podporu. Děkujeme! Naše největší díky putuje našim věrným divákům! Děkujeme, že jste stále s námi a těšíme se na další ročník!
Michaela Mašková, hlavní koordinátorka JS v Polici nad Metují
2023
2023 |
Během podzimu jsme v okolí Meziměstí vybudovali 18 nových tůní (6 Jetřichov, 7 Ruprechtice, 5 Vižňov),
čímž se naše bilance za poslední 4 roky zvýšila na celkem 60 nových tůní.
2023 |
Od jara do podzimu 2023 jsme se věnovali mapování povodí Ruprechtického potoka a přípravě studie
proveditelnosti realizací opatření na zádrž vody podle Modelu Živá krajina spolku Živá voda.
Studie byla v říjnu představena na MěÚ Meziměstí, které ji přijalo.
Studie tak je volně dostupná všem subjektům, které se budou zpomalování odtoku a zádrži vody v povodí Ruprechtického potoka v budoucnu věnovat.
JULINKA je jedním z nich - v souladu se studií jsme v Ruprechticích v listopadu vybudovali 7 tůní a 2 malé tůňky.
Rok 2023 |
Projekt vytvoří podmínky pro to, aby obyvatelé CHKO Broumovsko mohli aktivně přispívat k nápravě vysychající krajiny
(narušené průmyslovým zemědělstvím, zcelenými lány, melioracemi), k omezení půdní eroze a k obnově biodiverzity.
Nabídneme ukázky možného systematického přístupu občanů k zádrži vody a ochraně půdy dle oficiální metodiky
(zmapování povodí, návrhy úprav v krajině, vybudování vzorových tůní, výsadba aleje).
Ke zvyšování povědomí veřejnosti o ekologických tématech přispěje i festival Jeden svět Police nad Metují 2023.
Utužíme komunitu aktivních lidí v Meziměstí a v Polici nad Metují, podpoříme myšlenku dobrovolnictví.
20. dubna 2024 | Kdo měl chuť a čas, přidal se k úklidu odpadků hlavně ve vykácené části Starého parku a jeho okolí. Pod vedením Pavla Žáka jsme posbírali skoro 20 pytlů sajrajtíků. Styďte se, kdo jste je kdy odhodil!
22. - 24. března 2024 | Mezinárodní festival filmů o lidských právech, který pořádá společnost Člověk v tísni.
Věříme, že vás také zajímají ožehavé problémy, které se aktuálně řeší doma i ve světě: zda mají lidé všude stejná práva i jak se lidská práva porušují.
Jeden svět je největším dokumentárním festivalem s tematikou lidských práv na světě a dlouhodobě patří k největším událostem svého druhu v Evropě.
I v Polici jsme si opět užili zajímavé dokumenty, skvělé hosty v debatách, parádní koncert, voňavou kavárnu a příjemné setkávání.
Rok 2023 |
Až z USA nám poslali 15x 10 000 Kč na nové tůně, alej a lesní výsadbu v roce 2023.
Přibýt mělo určitě aslepoň 10 tůní, čímž jsme se dostali na celkový počet více než 50 tůní vybudovaných na Broumovsku za 4 roky.
Foto 1
- Foto 2
- Foto 3
- Foto 4
- Foto 5
- Foto 6
- Foto 7
25.-26. listopadu 2023 |
Pokračovali jsme dosazením asi 40 stromů, všechny stromy uchycené ke kůlům s upevněnou drátěnou ochranou.
Děkujeme všem kdo se přidali! A snad i těm co mám alespoň fandili.
Foto TAM
- Foto 1
- Foto 2
- Foto 3
- Foto 4
- Foto 5
- Foto 6
- Foto 7
- Foto 8
- Foto 9
- Mapa - Sraz 3
18. listopadu 2023 |
Státní svátek Dne boje za svobobu a demokracii jsme během víkendu oslavili výsadbou několika alejí ve Vižňově.
Úderná jednotka v počtu 4 mužů připravila v pátek terén pro hlavní, sobotní akci. Na tu se sjelo 35 dobrovolnic a dobrovolníků
z celého náchodského okresu, z Mladé Boleslavi i z Prahy. Na loukách a pastvinách horního Vižňova tak povstaly 4 nové aleje
čítající 140 vzrostlejších stromů - duby, javory, jeřáby, lípy - a také několika odrůd ovocných stromů - třešně, hrušně, jabloně, švestky.
V neděli jsme pokračovali náhradou několika suchých stromů v naší první aleji z roku 2020 a výsadbou dalších, a to přímo na CZ/PL hranici.
17. listopadu 2023 |
Promítali jsme film, který se zaměřuje na tzv. závadovou mládež, která chce žít svobodně, v souladu se svými ideály.
Do jejího života však soustavně zasahuje represivní komunistický režim. A v severočeských Teplicích se v roce 1989 nedá moc dýchat a hraje tam punk.
Sraz byl v 18 h na náměstí u kašny, kde jsme zapálili svíčky u příležitosti 17. listopadu. Samotná projekce začala v 18:30 v Zeleném domečku u autobusáku.
Po projekci byla i debata se zajímavých hostem, který si zmíněné události prožil.
13. listopadu 2023 |
V pondělí 13. listopadu jsme s dětmi ze Základní a mateřské školy ze Suchého Dolu vysadili celkem 7 ovocných stromů a 12 keřů.
Minulý rok se žáci díky lektorkám z Maiwaldovy akademie z Broumova naučili vnímat souvislosti v přírodních ekosystémech,
detailně poznali okolní krajinu. Zjistili, co je pro přírodu a člověka dobré, co naopak může škodit.
Při venkovním bádání zjistili, že mezi poli chybí dostatek stromů a keřů. A žáci neváhali a navrhli řešení.
V pondělí tak vznikla na obecním pozemku v Suchém Dole školní alej, o kterou se budou v budoucnu žáci v rámci projektu Skautské patronáty starat.
4. listopadu 2023 |
Na další sázení s veřejností přišlo včetně organizátorů 39 lidí, zúčastnili se i chlapci a dívky z oddílu Mladí Robinsoni
a Survival při DDM Domino Hronov, kteří jezdí do lokality pravidelně během svých výletů a akcí v rámci projektu Skautské patronáty.
Vysadilo se společně16 ovocných stromů. Vznikla tak nová alej u Vambeřické cesty a nový sad u návsi v Suchém Dole.
Stromy se sadily pro zvýšení zádrže vody v krajině a biodiverzity, plody z Vambeřické cesty budou volně dostupné kolemjdoucím.
Výsadba u návsi bude mimo jiné stylově dotvářet venkovský ráz návsi.
15. října 2023 |
Proběhla plánovaná vycházka za vodou kolem Meziměstí, docela v hojném počtu účastníků i přes chladné počasí.
Celkem 11 dospělých, 2 děti a 2 psi. Účastníci si vyslechli poutavé vyprávění o krajině, hospodaření v krajině,
stavu vody v okolí Meziměstí, společně jsme diskutovali a vše si názorně předvedli přímo v terénu.
Na vycházku jsme vyrazili z centra Meziměstí, první zastavení bylo u vyústění melioračního hlavníku za městem,
poté jsme pokračovali přes konvenčně obhospodařované pole na ekologicky obhospodařované pole.
Ukázali jsme si rozdíly v půdě a v její schopnosti zadržovat vodu. Následně jsme se přesunuli k řece Stěnavě,
kde jsme si povídali o síle a schopnostech vody, u nedalekého menšího potoku jsme si ukázali přirozené meandrování.
Dále jsme pokračovali k narovnanému opevněnému toku. Celou vycházku jsme zakončili společným opékáním buřtů a jablek.
14. října 2023 |
Výsadba smíšeného lesa mezi Policí a Suchým Dolem přilákala více zájemců, než bychom si dokázali představit!
Kolem 10 h se s motykou, rýčem či stromkem v ruce na svahu pohybovalo 52 nadšených sazeček a sazečů všech věkových skupin
z 8 zemí (CZ, SK, FR, ES, PT, UK, CND a Peru), včetně členů spřáteleného spolku Home for Trees,
se kterými přijely i 3 německé novinářky natáčející dokument o výsadbách v různých částech světa.
Zasadili jsme celkem asi 2000 smrčků, jedlí, dubů a buků a připravili další část svahu na následné zalesnění.
Hostitelé a majitelé pozemku Jana a Josef Kollertovi měli brigádu vzorně nachystanou - každý stromek měl na pasece vyznačené své místo,
oběd o 3 chodech jsme si rozebrali s velkým gustem a zajištěné ubytování ve vlastním apartmánu nemělo chybu.
Po práci bylo třeba doplnit síly a tekutiny před zaslouženou relaxací v nové bukovické sauně,
příp. před koncertem sboru Police Symphony Orchestra, který naše akce také podporuje.
Dík patří i donorům, kteří tuto akci podpořili – Patagonia, město Police nad Metují a Zváženo (bezobalový obchod, Brandýs nad Labem).
15. - 16. září 2023 |
770 let města - Polická sousedská
Letní výročí 15 let od založení spolku JULINKA jsme oslavili spoluúčastí na organizování oslav výročí 770 let města Police nad Metují.
Pátek 15.9. ve 21:00 - promítali jsme na náměstí jednosvětový film "Ženy za volantem" (viz leták)
Sobota 16.9. v 15:45 - zorganizovali jsme Mezigenerační diskusi Generace Police (klášter, zkušebna PSO 2).
9. září 2023 | hřiště Žďár nad Metují
Prázdniny jsou za námi, horké léto trvá. Sladký čas se končí, oslavili jsme ho společně tradičním fotbalovým derby Žďár - Police,
tentokrát na luxusním, vzrostlými lípami zastíněném hřišti ve Žďáře. Dva tucty sportuchtivých žen, mužů, dětí a jednoho psa nejen z Police a okolí,
ale i z USA, Kanady, Anglie, Portugalska a Polska prohnaly barevnou mičudu, jak se patří.
Hvězdou zápasu se stal Antonio T. s 5 vstřelenými brankami do polické sítě, čímž zpečetil tuto bitvu na konečný výsledek 12:6 pro Žďár.
I Police měla svého hrdinu - Mišáka M. se 4 fíky do žďárské branky. Pro vítězné družstvo byl jako odměna
připraven vyhlídkový let balónem - jelikož se ale zápas protáhl, balón nečekal a uletěl k Ostaši.
25. června 2023 |
Zorganizovali jsme další komentovanou vycházku/exkurzi pro obyvatele z Meziměstí a okolí.
Na akci přišlo 8 lidí. Vycházku jsme zahájili v městském parku, kde jsme účastníky seznámili s naší prací a se základními funkcemi vody v krajině.
Poté jsme se vydali na kraj města k odmeliorovanému poli, kde jsme si ukázali vyústění melioračního potrubí a vliv konvenčního zemědělství na půdu.
O několik stovek metrů jsme účastníkům ukázali, jak se v terénu projevuje zanešené meliorační potrubí a jaký efekt by mělo přerušení meliorace.
Vycházka pokračovala k poli, na kterém se hospodaří v ekologickém režimu. Porovnávali jsme stav dříve sebrané půdy z konvenčního pole a stav půdy
z ekologického pole. Vydali jsme se k přirozenému mokřadu a nově vytvořené tůni a popsali si funkce a principy přirozené zádrže vody v krajině a v půdě.
Celou vycházku jsme zakončili u nově zrekonstruovaného rybníka, v blízkosti centra města, který je obyvatelům nejdostupnější, rádi sem chodí na vycházky.
9. dubna 2023 |
V dubnovou neděli jsme měli v Meziměstí setkání 11 lidí z Broumovska, kteří se zajímají o vodu a krajinu.
V rámci komentované exkurze jsme vyrazili do terénu ukázat si názorné ukázky meliorací, vodozádržných prvků, erozí apod.
Odpoledne jsme zhodnotili, co se v kraji děje, plánuje a jak se kdo chce zapojit do mapování krajiny, přípravy studií či zajišťování terénních opatření
na zádrž vody. Momentálně mapujeme povodí Ruprechtického potoka a zároveň aktivně plánujeme zmapovat další území a připravujeme sice malé,
ale přínosné realizace různých opatření podle již vzniklých studií na území Broumovska.
30. března - 2. dubna 2023 | Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech, který pořádá společnost Člověk v tísni.
Festival vám opět nabídl velmi pestrý program - dokumenty, skvělé hosty do debat, koncert, kavárnu a příjemné setkávání.
1. dubna 2023 | Benefiční koncert Police Symphony Orchestra na Jednom světě
- Plakát PSO
2022
Prosinec 2022 | Na podzim jsme pořádali sázecí akce a mapovali povodí místních toků pro studie proveditelnosti zádrže vody.
19. listopadu 2022 |
Další výsadba, tentokráte 30 ovocných stromů a 30 keřů, vč. podzemní ochrany proti hryzcům, proběhla
za mrazivého dne koncem listopadu v Suchém Dole na pastvinách a poblíž statku u Vávrů a zúčastnilo se jí okolo 30 dobrovolníků.
Permakulturní zahrada a okolí by do budoucna měly sloužit nejen k samozásobitelství, ale i samosběru a též jako prvky zlepšující diverzitu krajiny.
12. listopadu 2022 |
Povstaly na polích za Vižňovem další dvě aleje. Díky pomoci místních i přespolních dobrovolníků
(celkem 35 osob z Broumovska, mnoha dalších míst republiky i z Ruska) teď krajinu spoluutváří 140 nových okrasných i ovocných stromů.
Při cestě po cyklostezce z Vižňova do Starostína je budete mít po levé ruce. Věříme, že se stanou dalším cílem pro vycházky
naším krajem a pomohou při zadržování vody, bránění erozi a vytváření vhodného prostředí pro život drobné zvěře.
Velký dík patří tělesu Police Symphony Orchestra za štědrou finanční podporu a skvělou partu pracantů!
22. října 2022 |
Ve spolupráci s DSO Lesy Policka jsme provedli výsadbu lesních stromků na Hvězdě v Broumovských stěnách (mapa 1).
Sázeli jsme do oplocenky - buky a jedle. Teplé občerstvení po výsadbě zajistil pan Novák na Chatě Hvězda. Večer po práci proběhla sauna v Polici.
4. září 2022 |
Proběhl již 22. ročník loučení s létem prostřednictvím sportu a gastronomie. Tradiční fotbalové derby Police versus Žďár (alias zbytek světa),
které se konalo na neutrální půdě na Bezděkově (děkujeme obci za propůjčení hřiště!), přitáhlo zástupce 9 rodin v celkovém počtu 28 osob ve věku 0-51 let
(věkový limit pro pohyb na hřišti byl 3 roky). Hojnou účast zajistila zejména rodina polického starosty.
Přestože žďárský tým sestávající výlučně z krajánků hrál ve výrazné početní nevýhodě, již v 1. poločase se mu podařilo překonat jinak vynikajícího
brankáře Zombu a po výměně stran ještě jednu branku přidal. Zomba se posléze nechal vystřídat doktorem Křižákem a stáhl na konečných 2:1.
Nutno dodat, že tento velice vyrovnaný souboj se mohl odehrát jen díky pohotové výpomoci Vlastíka, jelikož svolavatel akce doma zapomněl balón.
Po zápase se celá parta přesunula na oblíbenou polickou osadu U Rudy, kde grilování dále přispělo k tmelení
naší široké polické komunity (sestávající mj. i z občanů Portugalska, Velké Británie, Polska či Kanady).
Podzim 2021 - Jaro 2022 | Shrnutí našich zrealizovaných akcí.
23. dubna 2022 |
Jarní sázení jsme zakončili zalesněním jižního svazu Ostaše – akci organizovala Benediktínská hospodářská správa s Městem Police n. Met.
Členové a příznivci našeho spolku se k ní v hojné míře rádi přidali. Za účasti okolo 200 osob se podařilo vysázet na 5000 sazenic buků a jedlí.
Kromě obyvatel Police a okolních obcí se přidali i dobrovolníci ze vzdálenějších míst jakož i mnozí návštěvníci Ostaše, ať už Češi, Poláci, Němci či Švýcaři.
21. dubna 2022 |
MŠ a ZŠ Bukovice spolupracuje se spolkem JULINKA na terénních aktivitách pro děti i pro naší krajinu.
U příležitosti letošního Dne Země a za podpory Královéhradeckého kraje v rámci projektu "Zádrží vody v naší krajině
k adaptaci na klimatickou změnu a k ochraně ohrožených druhů" se děti zúčastnily pracovní exkurze v lese mezi Bukovicí a Žďárem nad Metují.
Lenka Karpfová, ředitelka ZŠ a MŠ Bukovice:
"Všichni žáci školy (43 žáků z 1.-5.ročníku) vyrazili do blízkého lesa (stráň pod Andělem), kde se setkali s majiteli lesa – Zdeňkem a Jaroslavem Kaufmanovými.
Ti žákům přiblížili, jak se o les starají v období, kdy stromy musí být pokáceny a na jejich místo se postupně sází nové.
Praktickou ukázku sázení dětem předvedl Pavel Žák, který vysvětlil i důležité podmínky pro úspěšný růst sazenic.
Na vyznačených místech děti kopaly jámy a sázely pod dohledem mladé buky. Postupně se podařilo vysadit celou stovku sazenic.
Vzhledem k tomu, jak je místo blízko naší škole, předpokládáme, že budeme růst stromků dál s dětmi pozorovat.
Jako největší přínos akce jako učitelé vnímáme především skutečnost, že nešlo o pouhý výklad a pozorování, ale i praktické prožití výsadby.
Děti se zajímaly o podrobnosti péče o les a o růst stromů, na závěr kladně hodnotily svůj dobrý pocit z toho, že pomohly s důležitou věcí."
25.-27. března 2022 |
Během víkendu jsme sázeli keře, budovali broučí náspy, upravovali tůň a kopali vsakovací příkopy na experimentální farmě.
Nocleh i stravování byly zdarma zajištěny přímo na farmě
- Foto 1
- Foto 2
- Foto 3
- Foto 4
- Foto 5.
(1.) 2.-3. dubna 2022 |
O prvním dubnovém víkendu jsme na louce nad Vižňovem vysadili dvě aleje vzrostlejších listnatých a ovocných stromů a keřů.
Společné byly obědy v terénu, sobotní večeře, bowling, nocleh na chalupě. Děkujeme všem za pomoc!
25. - 27. března 2022 | Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech, který pořádá společnost Člověk v tísni.
Festival znovu nabídl pestrý program v podobě dokumentů, výstav, koncertu, oblíbenou kavárnu a příjemné setkávání.
Letošní téma "Cesty svobody" a "Cesty nesvobody" odkazovalo na kořeny festivalu Jeden svět a 30 let činnosti Člověka v tísni.
2021
Rok 2021 |
Od jara 2021 JULINKA pokračovala v programu zaměřeném na zpomalování odtoku vody z naší krajiny,
a to jak prostřednictvím nových tůní, tak i výsadbou lesních, ovocných i okrasných dřevin, které přispějí též k zachycování CO2.
Ve spolupráci se spolkem Živá voda jsme pomohli zmapovat povodí Dunajky s cílem přispět k vytváření konturované krajiny s využitím Modelu Živá krajina.
Pro zájemce o vlastní budování tůní jsme vydali manuál s informacemi jak na to, jak zajistit potřebná povolení a kde na tůně sehnat finance.
V září jsme zorganizovali 2týdenní workcamp pro skupinu dobrovolníků.
Tyto naše aktivity podpořili Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, MAS Stolové hory, Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody, HOBRA - Školník s.r.o.,
Nadace České spořitelny, Nadace Via, Moneta Money Bank, a.s., Evropská unie (prostř. Diakonie ČCE), Královéhradecký kraj, město Police nad Metují,
a mnoho dalších individuálních dárců a dobrovolníků.
Všem za veškerou podporu děkujeme!
MAS Stolové hory - realizátor SCLLD
Podpořeno z grantového programu České spořitelny "Dokážeme víc", ve spolupráci s Nadací Via
Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje
Město Police nad Metují
Rok 2021 |
Snažíme se vracet krajinu CHKO Broumovsko do stavu, kdy lépe zadržovala vodu.
S vaší finanční podporou a za pomoci dobrovolníků budujeme tůně, sázíme listnaté stromy
a motivujeme lidi v našem okolí k tomu, aby se sami i společně pouštěli do akcí zaměřených na zpomalení odtoku vody
z našich zahrad, polí, lesů a luk. Velké množství drobných opatření nám pomůže zaručit dostatek vody do budoucna.
Podzim 2021 |
Na podzim 2021 jsme se také věnovali také sázení ovocných stromů.
Podařilo se nám vysázet 50 ořešáků, 40 jabloní, 20 dřínů, 20 hrušní, 10 třešní, 10 švestek, 2 kaki a 1 muďoul, celkem tedy 153 stromů.
Nejvíc stromů jsme vysázeli v Dědově (51), dále pak 30 v Šonově a 30 v Dolním Adršpachu.
V Hejtmánkovicích je 23 nových stromů na dvou lokalitách, v Otovicích 15 a 4 špičáky jsme dosázeli do aleje v Teplicích nad Metují.
Na jaro pak zbývá ještě 22 stromů, které skladujeme v kontejnerech.
Tuto akci podpořily granty Královéhradeckého kraje, Nadace Via a Moneta Money Bank.
Všem dárcům i dobrovolníkům děkujeme!
Listopad 2021 |
Na nově vytvořeném mezním pásu uprostřed polí ve Vižňově jsme vysázeli 600 m dlouhou alej
se 60 vzrostlejšími stromy (duby, javory, lípy, jeřáby a třešně) a 180 keři (lísky, hlohy, šípky a další).
Alej by měla přispět k prevenci větrné i vodní eroze a k znovuvytvoření podmínek pro život drobných živočichů, ptactva.
Na alej navazuje terénní prohlubeň, kde jsme loni i letos vybudovali kaskádu 4 tůní, v jejichž blízkosti jsme vysázeli dalších 40 stromů,
převážně lip, ale i javorů, jasanů a slivoní, to vše i za finanční podpory Správy CHKO Broumovsko.
Hlasování do 30. listopadu 2021 |
Kliknutím jste mohli podpořit náš projekt Společně za naši krajinu.
V příštím roce bychom rádi zbudovali nové tůně a vysázeli spoustu lesních, ovocných i okrasných stromů a keřů
a kromě toho uspořádali již 11. ročník festivalu Jeden svět, kde promítneme i filmy s ekologickou tematikou.
Děkujeme všem, kdo jste nás svým hlasem podpořili!
Díky vám jsme hlasování vyhráli a v roce 2022 vás budeme zvát na další terénní akce i na festival Jeden svět!
23. října 2021 v 10 h u hospůdky U Malíků |
Ve spolupráci s Benediktinskou hospodářskou správou Břevnov s.r.o.
a spolkem Home for Trees
organizujeme brigádu na osázení části vykáceného vrcholu Ostaše, kde jsme v září s dobrovolníky pomáhali odklízet větve po těžbě kůrovcového dřeva.
29. srpna - 12. září 2021 |
Ve spolupráci se spolkem INEX-SDA letos organizujeme další dobrovolnický workcamp zaměřený
na zádrž vody v krajině a na podporu ekologického zemědělství. Od nedělního večera 29. srpna budeme v Polici nad Metují dva týdny
hostit skupinu dobrovolníků, která se bude věnovat hlavně budování tůní, ale i dalším pracem v přírodě na území CHKO Broumovsko.
Zprávy o 2. workcampu
- Český rozhlas HK - reportáž
- Zpráva
- Foto 2.1
- Foto 2.2
- Foto 2.3
- Foto 2.4
- Foto 2.5
- Foto 2.6
- Foto 2.7
Něco ještě z 1. workcampu
- Foto 1.1
- Foto 1.2
- Foto 1.3
- Foto 1.4
- Foto 1.5
- Foto 1.6
- Foto 1.7
- Foto 1.8
21. - 29. května 2021 | Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech, který pořádá společnost Člověk v tísni.
Jelikož byly už venkovní akce do 700 osob povolené, venkovní JS 2021 Police nad Metují, letos už podesáté, se mohl oficiálně konat.
Jaro 2020 - Jaro 2021 |
Požádali jsme o dva granty na projekty spojené se zadržováním vody v krajině.
Především jsme vybudovali řadu tůní, vysadili množství stromů, uspořádali dobrovolnický workcamp v Adršpachu a prováděli osvětu k tématu.
Děkujeme za podporu Evropskému sboru solidarity a Nadaci Ivana Dejmala.
2020
19. - 20. září 2020 | Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech, který pořádá společnost Člověk v tísni.
Původní březnový termín 9. ročníku festivalu v Polici jsme vzhledem ke koroně museli přesunout na září a lehce zkrátit, ale vše se povedlo k radosti naší, návštěvníků i hostů.
21. - 24. března 2019 | Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech, který pořádá společnost Člověk v tísni.
V Polici po osmé organizujeme festival, včetně samostatných projekcí „Jeden svět na školách" s besedami pro základní a střední školy.
22. - 25. března 2018 | Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech, který pořádá společnost Člověk v tísni.
V Polici organizujeme festival včetně samostatných projekcí „Jeden svět na školách" s besedami pro základní a střední školy, na jaře již posedmé.
7. dubna 2018 | Julinka ve spolupráci se skauty a městem uklízeli město.
23. - 26. března 2017 | Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech, který pořádá společnost Člověk v tísni.
V Polici organizujeme festival včetně samostatných projekcí „Jeden svět na školách" s besedami pro základní a střední školy, na jaře již posedmé.
3. září 2016 | A Maxovka připravila ještě další ročník akce pro nebojácné děti a rodiče.
Léto 2016 | S radostí jsme z našich zdrojů podpořili přípravu na vydání nových knih povídek polických autorů Olgy Landové a Pavla Mazala Frydrycha.
28. května 2016 | Podobně jako v předcházejících letech poslední květnovou sobotu ožil po osmé polický klášter Dnem řemesel s pestrým kulturním programem dětí ze základní školy, jako pouťových divadelníků, kejklířů, krajánků, šumařů a bavičů.
Součástí Dne řemesel byla účast středních škol s ukázkami vyučovaných profesí, které si mohly děti sami pod odborným vedením vyzkoušet. Tesař, klempíř, zedník, elektrikář, truhlář, kovář, hrnčíř, kadeřnice ...
Vezměte rodinu, příbuzné a známé a přijďte zažít příjemný den do prostor klášterních interiérů a zahrad i do dřevěné staré školy.
31. března - 3. dubna 2016 | Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech, který pořádá společnost Člověk v tísni.
V Polici organizujeme festival včetně samostatných projekcí „Jeden svět na školách" s besedami pro základní a střední školy, na jaře již pošesté.
Jsme nejmenším ze 33 zapojených měst v republice a kromě Hradce Králové jediní v kraji, přijeďte do Kolárova divadla nejen za zajímavými dokumenty a debatami s tvůrci filmů a odborníky!
5. září 2015 | Maxovka připravila i další ročník úžasné akce pro nebojácné děti a rodiče.
Květen - Červen 2015 | Cílem úprav bylo zarostlý prameník zviditelnit, lépe zpřístupnit, tak aby se dal využít i k letnímu posezení, vrátit mu jednoduchý historizující vzhled. Po postupném zjištění stavu objektu skrytého pod přebujelým porostem byl Tomášem Hejzlarem zpracován konečný návrh podoby prameníku. Ve spolupráci s městem bychom ještě rádi nechali vyhlásit soutěž na návrh podoby středu prameníku a proměnili i ten.
30. května 2015 | Tradičně ožívá poslední květnovou sobotu polický klášter prací, zábavou, kulturou, potkáváním, zážitky, nápady
9. - 12. dubna 2015 | Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech, který pořádá společnost Člověk v tísni.
PoKuS – STRAŠIDLA V KLÁŠTEŘE | Září 2014
| Plakát
DEN ŘEMESEL | Květen 2014
| Plakát
OŽIVENÍ KLÁŠTERNÍCH ZAHRAD | Jaro 2013 - Jaro 2014
JEDEN SVĚT | Březen 2014
| Program
- Skládačka, str.1
str.2
- Závěrečná zpráva
Podzim 2013 | Společnými silami a z vlastních finančních prostředků jsme opravili dožité schody dolů ke Sluji a upravili stezkua a vyrobily schody ke Kočičáku. Přislíbené finanční zajištění od Lesů ČR nám nebylo poskytnuto.
PoKuS – LAMPIONOVÝ PRŮVOD S MARTINEM NA BÍLÉM KONI | Listopad 2013
JEDEN SVĚT 2013 - PROMÍTÁME I MY! | Říjen 2013
| Plakát
PoKuS – STRAŠIDLA V KLÁŠTEŘE | Září 2013
| Plakát
KVÍČEROVSKÉ LAVIČKY | Červen 2013
| Dvojlist v Polickém měsíčníku
DEN ŘEMESEL | Květen 2013
| Plakát
JEDEN SVĚT | Březen 2013
| Program
- Závěrečná zpráva
PoKuS – LAMPIONOVÝ PRŮVOD S MARTINEM NA BÍLÉM KONI | Listopad 2012
| Plakát
PoKuS – STRAŠIDLA V KLÁŠTEŘE | Září 2012
| Plakát
OŽIVENÍ KLÁŠTERNÍCH ZAHRAD V POLICI NAD METUJÍ | Leden – Říjen 2012
PoKuS – SVATOJÁNSKÁ NOC V KLÁŠTEŘE | Červen 2012
| Plakát
DEN ŘEMESEL | Květen 2012
JEDEN SVĚT | Březen 2012
| Program
PoKuS – LAMPIONOVÝ PRŮVOD S MARTINEM NA BÍLÉM KONI | Listopad 2011
| Plakát
DEN ŘEMESEL | Květen 2011
| Plakát
- Zprávy v tisku
VYBAVENÍ JULINKY | Leden – Prosinec 2011
MODERNIZACE TURISTICKÝCH CEST | Září 2009 – Červen 2010
| Skládačka
- Zprávy v tisku
DEN ŘEMESEL | Květen 2009 | Plakát
OPRAVA SCHODŮ V KOVÁŘOVĚ ROKLI | Podzim 2008 | Zprávy v tisku